Wallenberg-év – Németh Zsolt: a múlt feldolgozása kiemelkedően fontos feladat

Publikálva: 2012. szeptember 10.

Németh Zsolt abból az alkalomból nyilatkozott 2012. szeptember 7-én az MTI-nek, hogy a Wallenberg-év kiemelkedő programjaként a száz éve született, a holokauszt idején magyar zsidókat megmentő svéd diplomata emlékére ünnepséget tartanak 2012. szeptember 9-én, vasárnap Budapesten.

"A Wallenberg-év egyedülálló lehetőséget biztosít a magyar politikai és társadalmi élet és a nemzetközi partnereink közötti eszmecserére, arra, hogy feldolgozzuk a múltat. Ez Magyarországon és Európa minden társadalmában kiemelkedően fontos feladat" - mondta Németh Zsolt. A politikus, a Wallenberg Emlékbizottság elnöke azt mondta: a magyar kormány az elmúlt időszakban is bizonyította, hogy "az ország minden közösségét és polgárát megvédi a kisebbségellenes és antiszemita megnyilvánulásokkal szemben, szolidáris azokkal, akiket bármiféle megaláztatás ér".

A vasárnapi eseményről elmondta, hogy a Wallenberg Emlékbizottság által az Élet Menete Alapítvánnyal és a Külügyminisztérium közreműködésével Budapesten, a Dohány utcai zsinagógában szervezett emlékest fővédnöke Áder János köztársasági elnök, védnökei Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek és Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi.

Az emlékesten beszédet mond Áder János, Louise von Dardel, Raoul Wallenberg unokahúga, továbbá Frölich Róbert, a Dohány utcai zsinagóga főrabbija, Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete, Németh Zsolt, valamint Karin Olofsdotter, Svédország budapesti nagykövete és Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének ügyvezető igazgatója.

A résztvevők felavatják a zsinagóga melletti felújított emlékparkot, amely azt követően az Igaz ember, Raoul Wallenberg nevet viseli majd. Az emlékesten közreműködik Jávori Ferenc Fegya előadóművész, Kézdy György színművész, Korcsolán Orsolya hegedűművész, Rost Andrea operaénekes és Varnus Xaver orgonaművész.

Raul Wallenberg a budapesti svéd nagykövetség titkáraként több ezer, egyes források szerint 20 ezer ember életét mentette meg a második világháború végén azzal, hogy menlevelekkel látta el, és védett házakba menekítette őket. A Vörös Hadsereg 1945 januárjában letartóztatta, a további sorsa felől nagy a bizonytalanság. A szovjet hatóságok állítása szerint 1947-ben börtönben halt meg, de egyes források tudni vélik, hogy még évekkel később is fogolyként élt. A magyar kormány a 2012-es évet Wallenberg-emlékévnek nyilvánította. (MTI)

Menü

Főoldal

Navigáció