A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szeptember 17-21 között tartja éves Közgyűlését Bécsben. A magyar delegációt Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyi államtitkára vezeti.
A 155 tagállam és számos nemzetközi szervezet képviselőinek jelenlétében tartott megnyitón Jukija Amano főigazgató hangsúlyozta, hogy a nukleáris technikák terjesztésével az Ügynökség jelentősen hozzájárul olyan globális kihívások megoldásához, mint az éhezés, a rákbetegség és a klímaváltozás elleni küzdelem.
Az ENSZ családhoz tartozó nemzetközi szervezetekkel együttműködésben a NAÜ aktívan hozzájárul a RIO+20 folyamat által meghatározott fenntartható fejlesztési célok és az ENSZ Milleneumi Fejlesztési Célok eléréséhez.
Az atomenergia előnyeiként sorolta fel az energiabiztonsághoz való hozzájárulását, a CO2 kibocsátás csökkentésében betöltött szerepét és a gazdasági versenyképességet javító hatását, melynek köszönhetően az atomenergia bevezetése iránt továbbra is növekszik az érdeklődés, a Fukushima Daiichi baleset ellenére is.
A nukleáris biztonság mellett az Ügynökség prioritása a nukleáris létesítmények és anyagok külső behatásokkal szembeni védelmét szolgáló nukleáris védettség, mellyel kapcsolatban 2013 júliusában magas szintű nemzetközi konferencia kerül megrendezésre.
Kovács Pál ma délutáni felszólalásban hangot adott Magyarország nukleáris ipar békés célú alkalmazása iránti elkötelezettségének. Tájékoztatta a Közgyűlés résztvevőit, hogy a célzott biztonsági felülvizsgálatokat Magyarország az EU kezdeményezésének megfelelően elvégezte, amely vizsgálatok megerősítették, hogy a Paksi Atomerőmű képes ellenállni a szélsőséges környezeti hatásoknak is. A Paksi Atomerőmű 1-es blokkja üzemidejének 20 évvel történő meghosszabbítása iránti kérelmet az Országos Atomenergia Hivatal jelenleg vizsgálja. Beszédében kitért arra is, hogy a magyar nukleáris ipar fejlesztésére Magyarország magas szintű Kormánybizottságot hozott létre a Miniszterelnök vezetésével.
Kovács Pál felszólalásában fontos szerepet kapott, hogy a nukleáris energetikát működtető országként Magyarország aktív szerepet tölt be a nukleáris technikai tudás átadásának, a szakemberek oktatásának területén, hiszen a paksi atomerőmű karbantartó és gyakorló központjában az atomerőművet építeni szándékozó országok szakértői részére képzések szervezését vállaljuk. Külön hangsúlyozta, hogy a nukleáris know-how együttműködésekhez Magyarország kiváló infrastruktúrával rendelkezik a Központi Fizikai Kutatóintézetben, a Budapesti Műszaki Egyetemen is.