A nukleáris energia egyre fontosabb szerepet tölt be életünkben

Publikálva: 2013. június 4.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség június 3-án kezdődő Kormányzó Tanácsának ülésén Magyarországot Kovács Pál klíma- és energiaügyi államtitkár képviselte, és a tanács elnökhelyetteseként, többek között a nukleáris biztonsági ügyekről szóló ülésszakaszt is elnökölte.

Az ülés bevezető beszédében Jukija Amano, a NAÜ főigazgatója a nukleáris energia békés célú felhasználásának jelentőségéről, mindennapi életünkre való jótékony hatásairól beszélt.

A többek között a Nemzetközi Energia Ügynökség és a NAÜ szakértői is osztják azt a véleményt, mi szerint a klímaváltozással való küzdelemben a megújuló energiaforrások és a nukleáris energia együttes alkalmazásával lehet csak hatékonyan fellépéni. Ezzel együtt, a nukleáris energiatermelés kibújni látszik a fukushimai baleset árnyékából: 29 év után először az Egyesült Arab Emirátusok az első ország, mely erőmű építésbe fogott és újonnan vezeti be az atomenergia felhasználását.

Kínában az utóbbi tíz évben lendült fel az építkezés, jelenleg 18 atomerőmű üzemel, 28 áll építés alatt, és több újat terveznek. Több országban zajlanak az előkészítő munkálatok, így a következő évtizedekben várhatóan újabb régiók kerülnek fel az atomenergiát felhasználó országok térképére. A nagy számú épülő erőmű, különösen a fejlődő országokban, ahol újonnan vezetik be az atomenergiát, több ezer fő magasan képzett szakember képzését igényli.

Emellett globális szintű jelenség, hogy a nukleáris szakértők első generációja hamarosan elérkezik vagy már elérkezett a nyugdíjazás időszakához. Az energiaellátás biztonságához, a tudomány és a szakma fenntartásához is szükséges az utánpótlás megszervezése. Kovács Pál felszólalásában kiemelte a magyar nukleáris oktatási program eredményességét, a nemzetközi együttműködés sikerességét és szükségességét.

Magyarország a globális nukleáris iparban elsősorban az oktatás-továbbképzés területén rendelkezik piacképes kapacitással. A partner országok a nukleáris energiát újonnan bevezető országok közül kerülnek ki: Vietnámmal sikeres az együttműködés, a jövőben Szaúd-Arábia, Törökország, Algéria is lehetséges partnerek.

Menü

Főoldal

Navigáció