A fukusimai balesetet követően a Célzott Biztonsági Felülvizsgálatot (CBF), az ún. stressz tesztet az Európai Tanács felhívására minden európai atomerőművel rendelkező ország elvégezte.

A felülvizsgálat során a szélsőséges helyzetekre adott olyan lehetséges válaszokat kellett megvizsgálni, illetve olyan intézkedések bevezetésére kellett javaslatot tenni, amelyek segítségével a fukusimaihoz hasonló következmények elkerülhetőek lesznek. A felülvizsgálatot az EU Bizottsága, illetve hatósági munkacsoportja (ENSREG) által elfogadott módszer szerint folytatták le. A CBF az ENSREG által előírt speciális témakörökre összpontosított; földrengés, áradás és egyéb külső természeti veszélyeztető tényezőkre; a villamosenergia-ellátás és a végső hőelnyelő független vagy kombinált elvesztésére, valamint a súlyosbaleset-kezelés problémakörére. A veszélyeztető tényezők tekintetében értékelni kellett, hogy az erőmű tervezési alapja megfelelő-e, továbbá, hogy a tervezési alapon túl milyen tartalékokkal rendelkezik.

A Paksi Atomerőmű határidőre átadta a felülvizsgálatról készült jelentését, s az OAH a jelentés értékelése alapján 2011. december 31-ig meghatározta azokat a teendőket, amelyeket az erőműnek a biztonság további növelése érdekében el kell végeznie. Az ENSREG által meghatározott problémakörök vizsgálatán túl az OAH értékelése a nukleáris biztonsági követelményeket tartalmazó hazai jogszabályokra is kiterjedt. A felülvizsgálat eredményeiről készült végleges nemzeti jelentést az OAH benyújtotta az EU Bizottságnak.

Az OAH a Nemzeti Jelentésben a célzott biztonsági felülvizsgálat értékelése alapján megállapította, hogy a paksi atomerőmű tervezési alapja megfelelő, összhangban van a jogszabályokban meghatározott követelményekkel és a nemzetközi gyakorlattal. A biztonsági rendszerek és funkciók megfelelnek a tervezési alapban figyelembe vett elvárásoknak. A Paksi Atomerőmű Zrt. az időszakos biztonsági felülvizsgálatot követően 2008-tól kezdődően olyan biztonságnövelő intézkedéseket hajtott és hajt végre, amelyek fontosságára a CBF is rámutat. Megállapítható, hogy a Paksi Atomerőmű biztonságos és semmilyen azonnali intézkedésre nincs szükség.

A hatósági felülvizsgálat arra is rámutatott, hogy a pozitív megállapítások mellett azonosítható néhány olyan változtatási lehetőség is, amelyek megvalósulása az erőmű biztonságát még tovább növelheti. A jelentésben bemutatott javító intézkedések maradéktalan végrehajtása a Paksi Atomerőmű biztonságának további növelését fogja eredményezni.

Az európai országokból beérkező jelentéseket, így az OAH nemzeti jelentését is, az EU Bizottság szervezésében 2012. első felében nemzetközi felülvizsgálatnak is alávetik. Ezt részben a jelentések elemzése, másrészt helyszíni látogatások alapján végzik el. A nemzetközi felülvizsgálatban a nukleáris szakma európai szaktekintélyei mellett az Országos Atomenergia Hivatal, az MTA Atomenergia Kutató Intézet és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egy-egy szakembere is részt vesz.

A lehetséges javító intézkedések részleteinek kidolgozása, a nemzetközi felülvizsgálat eredményei és a tapasztalatok összegzése után az OAH-nak döntenie kell arról, hogy a folyamatban lévő intézkedések körét mivel és milyen ütemezésben kell bővíteni.

(forrás: OAH)