Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter ismertette az Európai Unió (EU) álláspontját az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága (CND) bécsi ülésén március 21-én.

A hagyományoknak megfelelően a rendezvényen az EU megnyitó felszólalását a soros elnökséget adó ország szakminisztere teszi meg. Réthelyi Miklós beszédében hangsúlyozta az EU elkötelezettségét amellett, hogy a közösség a világméretű kábítószer-problémára adandó válaszaiban mindig integrált, a különböző tudományi ágak megközelítéseit figyelembe vevő, kiegyensúlyozott válaszokat adjon. Ennek fényében dolgozta ki Brüsszel a 2005 és 2012 között érvényben lévő kábítószerügyi stratégiáját és a hozzá tartozó akciótervet is.

Réthelyi Miklós beszélt arról is, hogy az EU üdvözli a 2010 decemberében, a CND 53. ülésszakán elfogadott új kábítószerügyi kérdőívet, amely az előző években használthoz képest egységesebb képet ad majd a különböző országok kábítószerügyi helyzetéről. Az unió egyik, hazánk által kezdeményezett határozati javaslata is az adatgyűjtési módszerek egységesítésének fontosságát hangsúlyozza – fogalmazott a nemzeti erőforrás miniszter.

A CND 54. ülésszakát az ENSZ bécsi központjában rendezik 2011. március 21-25. között. Az ülés Magyarország szempontjából különösen jelentős, hiszen EU-elnökségünk alatt hazánk feladata az uniós álláspont kialakításának koordinálása. Az idei évben az EU három határozati javaslatot nyújt be a CND elé. Az egyik, a kábítószer laboratóriumok munkájának összehangolásáról szól, a második javaslat, magyar kezdeményezésére, az adatgyűjtési módszerek egységesítéséről, a harmadik a rehabilitációra és a reintegrációra fókuszáló stratégiák kialakítására vonatkozik.

A CND az ENSZ azon központi szervezete, amely a kábítószerekkel kapcsolatos ügyekben meghatározza a követendő irányelveket, a globális kábítószer-politikát, és ellenőrzi annak végrehajtását. A Bizottság éves ülésein elemzi a világon kialakult kábítószerhelyzetet, és javaslatokat dolgoz ki, hogy fejlessze és erősítse a nemzetközi kábítószer-ellenőrzési rendszert és a drogprobléma megelőzését, annak érdekében, hogy hatékonyabban lehessen kezelni a világméretű kábítószer-problémát.