A víz és energia közötti kapcsolat tárgyában („The nexus between water and energy”) Képviseletünk panelbeszélgetést szervezett a magyar nagykövetség épületében. A rendezvényre június 18-án került sor.

A meghívott előadók között volt Kandeh Yumkella, az UNIDO (ENSZ Iparfejlesztési Szervezete) leköszönő főigazgatója, aki az ENSZ főtitkár különleges képviselőjeként július 1-től a „Fenntartható energia mindenkinek” kezdeményezést fogja irányítani. Előadást tartott Szöllösi-Nagy András, a delfti székhelyű UNESCO Víz Egyetem rektora, illetve Baranyai Gábor helyettes-államtitkár is. A rendezvényt Dél-Korea nagykövete moderálta. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk az előadásokat.
Yumkella az energia és víz meglévő és egyre növekvő kölcsönös kapcsolatára hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva az energiatermelés víztől való függőségét. Példaként hozta fel, hogy az atomerőművek működéséhez elengedhetetlen a hűtővíz, a vízutánpótlás hiánya miatt nyáron a nyugat-európai reaktorok termelése lassulhat. Fontosnak nevezte Yumkella a vízenergiában rejlő lehetőségek kiaknázását, a vízerőművek építését főleg Afrikában. A főigazgató rámutatott, hogy Kelet-Afrikában a víz konfliktusok forrása is lehet, ilyen az Etiópia és Egyiptom közötti feszültség, ennél azonban fontosabb a víz összekötő ereje: a szomszédos országokat együttműködésre és a többlet erőforrások megosztására kényszeríti, amiből végső soron mindenkinek nagyobb haszna származik.

Szöllösi-Nagy András szerint a „Millenniumi fejlesztési célok” (MDG – Millennium Development Goals) teljesítése tekintetében a vízzel kapcsolatos projektek területén megfelelő az előrelépés, kivéve Afrika szub-szaharai részén. A szanitációhoz való hozzáférés területén azonban világviszonylatban romlott a helyzet. A rektor szerint megszűnt a „könnyű víz” időszaka, ugyanakkor nem a vízhez való hozzáférés jelent kihívást, inkább a hatóságok feladata nehezebb a vízkezelés és szabályozás területén. Az egyre gyakrabban bekövetkező hidrológiai szélsőségek, katasztrófák miatt mára a víz okozza a legtöbb halálesetet a világon. A víz, az energia és az élelmiszerbiztonság közötti összekötő kapocs a tároló képességek fejlesztése lehet.

Baranyai Gábor, helyettes-államtitkár a magyar érdekeket és szerepvállalást emelte ki a víz területén. A tavaly nyári Rió+20 fenntartható fejlesztéssel kapcsolatos konferencián nem sikerült vízügyekre vonatkozó következtetést elfogadni. A 2013. október 8-11 között Budapesten megrendezésre kerülő Víz Csúcstalálkozó egyik célja erős ajánlások megfogalmazása lesz.