2012. szeptember 10-én megkezdődött a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Kormányzó Tanácsának ülése, melyen Magyarország delegációját Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára vezeti

Jukija Amano, a NAÜ Főigazgatója megnyitó beszédében kiemelte az egy éve elfogadott Nukleáris Biztonsági Akcióterv végrehajtásában tett jelentős előrehaladást, melynek során a tagállamok azonosították az atomerőművekben a nukleáris biztonság megerősítéséhez szükséges intézkedéseket, továbbá a balesetelhárítási képességek javulasat. Külön kiemelte ezzel kapcsolatban a NAÜ biztonsági ajánlásainak felülvizsgálatában tett előrehaladást, melynek során a fukushimai baleset tanulságait figyelembe vették, ezzel is hozzájárulva az atomerőművek biztonságosabb üzemeltetéséhez.

A fukushimai baleset ellenére - az Ügynökség legújabb számításai szerint - a nukleáris energia továbbra is fontos opció marad a tagállamok számára. A NAÜ legfrissebb előrejelzése szerint 2030-ra a nukleáris energia felhasználása a jelenlegihez képest 25-100%-kal növekszik a pesszimista es az optimista forgatókönyvek szerint.

A Főigazgató hangsúlyozta, hogy a nukleáris energiatermelést újonnan bevezető tagállamok részéről is különösen fontos a nukleáris biztonsági előírások legmagasabb szintű végrehajtása.

Amano főigazgató üdvözölte továbbá a kiégett üzemanyagkazetták végleges elhelyezésére szolgáló mélygeológiai tároló létrehozására irányuló finn ONKALO projektben elért előrehaladást. Kovács Pál államtitkár felszólalásában utalt Amano főigazgató idén júniusban tett, sikeres magyarországi látogatására is.

A látogatás egyik kiemelt célja volt, hogy Magyarország és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség együttműködését elmélyítsék többek közott a nukleáris biztonsàg és a szakemberek tovàbbképzése területén.

Utóbbival kapcsolatban Kovács államtitkár emlékeztetett arra, hogy még a héten nagy létszámú vietnámi szakértői delegàció érkezik a Budapesti Műszaki Egyetemre és Paksi Atomerőműbe, hogy megkezdjék képzési programukat a nukleàris biztonság területén a magyar-vietnámi képzési megállapodás keretében.