Az ENSZ Közgyűlés idején, 2013. szeptember 27-én kerül sor New Yorkban az Átfogó Atomcsend Szerződés (Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty CTBT) XIV. Cikkelyes Konferenciájára.

A CTBT hatálybalépéséről rendelkező XIV. Cikkely értelmében a Szerződés státuszának felülvizsgálatára és a hatálybalépés elősegítésére bizonyos rendszerességgel össze kell hívni az aláíró államok konferenciáját. Kétévente kerül sor az ún. XIV. Cikkelyes Konferenciára, a köztes években pedig Miniszteri Találkozóra.

Egy-egy ország az északi és a déli féltekéről önkéntes alapon vállalja, hogy két éven keresztül koordinálják e találkozók megszervezését és a hatálybalépés ügyének előmozdítását, vagyis az ún. „XIV. cikkelyes folyamatot”. 2013-15-ben Magyarország és Indonézia töltheti be a posztot.

Az Átfogó Atomcsend Szerződést 1996 őszén New-Yorkban nyitották meg aláírásra. Az eddigi 183 aláíró államból 159 ratifikálta is a szerződést. A hatályba lépéshez azonban a Szerződés II. számú függeléke értelmében 44 jelentős nukleáris programmal rendelkező állam ratifikációja szükséges. Úgynevezett „Annex II.” országként, hazánk 1999-ben ratifikálta a Szerződést, Indonézia eddig utolsóként ebből a csoportból, 2011. december 6-án. A CTBT hatálybalépéséhez nyolc Annex II. állam ratifikációja hiányzik még, ezek: az Egyesült Államok, Egyiptom, Észak Korea, India, Irán, Izrael, Kína és Pakisztán.

A CTBTO Ideiglenes Technikai Titkárságának támogatásával, mandátumuk alatt a XIV. cikkelyes koordinátor országok két és többoldalú találkozókon, konferenciákon és egyéb eseményeken képviselik és közvetítik a CTBT szellemiségét és tevékenyen fellépnek a Szerződés ratifikálása és egyetemessé válása érdekében. A fellépés bizonyos esetekben közösen, más alkalmakkor megosztva, de a két ország között mindig egyeztetett módon történik. A koordinátorok tevékenysége középpontjában az Annex II. országok meggyőzése áll.

A két ország külügyminisztere a szeptember 27-i XIV. Cikkelyes Konferencián New Yorkban veszi át hivatalosan elődeitől – Svédországtól és Mexikótól – a Konferencia társelnökségét, a további két évre pedig a XIV. cikkelyes folyamat koordinátori feladatait. A konferencián részt vesz és felszólal Ban Ki-Mún ENSZ főtitkár is.

A szeptember 27-i XIV. Cikkelyes Konferencia a tervek szerint konszenzusos zárónyilatkozat elfogadásával ér véget.

A társelnöki feladat ellátása komoly presztízst jelent hazánk számára és jól reprezentálja elkötelezettségünket a nukleáris leszerelés és non-proliferáció ügye iránt. A feladat különösen hatékonyan ötvözi az érvényben lévő külpolitikai stratégiánkban meghirdetett globális és keleti nyitás alaphelyzetét és kivételes esélyt kínál a magyar multilaterális diplomácia jó hírnevének megszilárdítására.