A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Kormányzó Tanácsa (KT) 2012. március 5-8. között tartja soros ülésszakát. A bécsi székhelyű szervezet politikai döntéshozó testületének jelenleg hazánk is tagja
A magyar küldöttséget Kovács Pál a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős államtitkára kormányzói minőségben képviseli.
A fukushimai atomerőmű-baleset közelgő első évfordulójának alkalmából a nukleáris biztonság ismét nagyobb figyelmet kap. A katasztrófa óta a NAÜ egyik legsürgetőbb célja a nukleáris energia társadalmi elfogadottságának növelése, a „közbizalom” megőrzése és erősítése, valamint az átláthatóság javítása.
A Kormányzó Tanács ülésén Yukija Amano a NAÜ főigazgatója hangsúlyozta, hogy a fukushimai baleset ellenére az atomenergia elterjedése töretlen, és az új beruházások mértékének csökkenése csupán átmeneti jellegű. 2011-ben összesen 65 atomerőmű állt építés alatt, ebből 44 Ázsiában volt - továbbra is ez a régió a növekedés központja. Magyarország a nemzetközi színtéren is aktívan támogatni kívánja a NAÜ által a nukleáris biztonság tárgyában tavaly elfogadott akciótervet (IAEA Action Plan on Nuclear Safety). A működő atomerőművekben az EU valamennyi tagállamához hasonlóan Magyarország is elvégezte a „stressz-teszt” néven ismertté vált Célzott Biztonsági Felülvizsgálatot.
Kovács Pál a Kormányzó Tanács március 5-i ülésén elmondott felszólalásában kitért arra, hogy az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) nemzeti jelentésünkben megállapította: a Paksi Atomerőmű biztonságos és semmilyen azonnali intézkedésre nincs szükség. Pakson már 2008-tól olyan biztonságnövelő intézkedéseket hoztunk, amelyek fontosságára a felülvizsgálatot ellenőrző szakértők is rámutattak. Kovács Pál hangsúlyozta, hogy EU-csatlakozásunk óta hazánk kiemelt figyelmet fordít a nukleáris létesítmények biztonságának folyamatos növelésére.
Eredményeink lehetővé tették, hogy a NAÜ KT mai ülésén Magyarország a nemzetközi szakértők részére felajánlja a nukleáris biztonság területén szerzett tapasztalatait és rendelkezésre álló eszközeit. A paksi Karbantartó és Gyakorló Központ például különösen alkalmas gyorsreagálású balesetelhárítási programok és képzések megvalósítására.
A NAÜ támogatási projektjei tervezése során 2010-ben kiemelt figyelmet fordított a rákkutatás, 2011-ben pedig a víztisztítás témakörére. A főigazgató tervei szerint 2012-ben az éhínség csökkentése kapja a főszerepet. A NAÜ által támogatott kutatások korábban már látványos eredményeket hoztak az élelmiszer-termelés területén.
Magyarország és a NAÜ hagyományosan jó kapcsolatait tovább erősíti, hogy Yukija Amano főigazgató a Kovács Pállal folyatott kétoldalú tárgyaláson megerősítette: elfogadja június végi meghívásunkat magyarországi látogatásra.