A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Kormányzó Tanácsa (KT) 2012. június 4-7 között tartja legújabb ülésszakát. A bécsi székhelyű szervezet politikai döntéshozó fórumának jelenleg hazánk is tagja. A magyar küldöttséget Kovács Pál a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős államtitkára kormányzói minőségben vezeti.

Különösen a fukushimai atomerőmű baleset óta a NAÜ egyik legfontosabb és legsürgetőbb célja a nukleáris energia társadalmi elfogadottságának növelése, a „közbizalom” megőrzése és erősítése, valamint az átláthatóság javítása.

A Kormányzó Tanács ülésének kiemelt témái között szerepel a fukushimai atomerőmű balesetet követően elfogadott nukleáris biztonsággal kapcsolatos Akcióterv végrehajtásának helyzete.

A KT ülésszak nyitó napján Yukija Amano a NAÜ főigazgatója hangsúlyozta, hogy a tagállamok egyetértenek a nukleáris biztonság globális erősítésének szükségességében. Az intézkedések egyik fontos eleme az átláthatóság javítása.

Ennek jegyében, a tagállamok jóváhagyását követően, a NAÜ saját honlapján közzéteszi a nemzeti hatóságokról készített felülvizsgálati jelentéseit. Magyarország már hozzájárult ahhoz, hogy a NAÜ ezzel kapcsolatos esetleges megállapításait nyilvánosságra hozza.

Fontosnak tartjuk továbbá a veszélyhelyzetekre történő felkészülés további erősítését, a Paksi Atomerőmű Karbantartó és Gyakorló Központja például kifejezetten alkalmas a gyorsreagálású balesetelhárítási programok és képzések megvalósítására.

Kovács Pál felszólalásában hangsúlyozta, hogy Magyarország elkötelezett a békés célú nukleáris energia felhasználása mellett. A NAÜ Titkársága és az amerikai delegáció üdvözölte hazánk hozzájárulását a NAÜ békés célú kezdeményezéseit (PUI - Peaceful Uses Initiative) összefogó nemzetközi fejlesztési projektjeihez.

Az államtitkár a Paksi Atomerőmű bővítésének aktuális helyzetéről is tájékoztatta a Kormányzó Tanácsot. Beszámolt arról, hogy a paksi bővítés ügyében, a projekt nemzetgazdasági jelentőségére tekintettel a Kormány május 30-án úgy döntött: a Miniszterelnök vezetésével Kormánybizottságot hoz létre a beruházással kapcsolatos stratégiai döntések előkészítésére.

A NAÜ is kiemelt szerepet játszik az atomerőmű bővítésében, a tagállamok a nemzetközi szempontok teljesítése érdekében szorosan együttműködnek az Ügynökséggel.

A KT további napirendi pontjai között szerepelnek a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásával összefüggésben az észak-koreai, szíriai és iráni dossziék áttekintése, illetve az Ügynökség 2011-re vonatkozó átfogó éves jelentésének elfogadása.

Az iráni nukleáris ügyek tekintetében még mindig nem jött létre megállapodás Teherán és a NAÜ között az érdemi tárgyalások megkezdéséről. A NAÜ június 8-án Bécsben újra a tárgyalóasztalhoz ül Irán képviselőivel.

Yukija Amano, a NAÜ főigazgatója június 21-22 között Budapestre és a Paksi Atomerőműbe is ellátogat. A látogatásnak politikai jelentőséget ad hazánk jelenlegi KT tagsága, a NAÜ kiemelt szerepe az iráni nukleáris dosszié megoldásában, illetve az a tény, hogy jövő szeptemberben szavaz a KT a főigazgató utódlásáról. Amano már jelezte, hogy újra indul a tisztségért.