Megkezdődött a az EU és a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) közötti energetikai párbeszéd nyolcadik miniszteri szintű találkozója.

Az Európai Uniónak és az OPEC-nek elérhető és megfizethető árakra, egészséges gazdasági növekedésre törekedve közösen kell megoldást találniuk a növekvő olajigények kielégítésére - hangsúlyozta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter 2011. június 27-én, Bécsben, az EU és a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC) közötti energetikai párbeszéd nyolcadik miniszteri szintű találkozóján.

A megbeszélésen Fellegi Tamás az Európai Unió és az OPEC közötti átlátható és érdemi párbeszéd megerősítését szorgalmazta. Rámutatott, hogy az EU egyik legfontosabb célkitűzése a biztonságos energiapiac kialakítása, fenntartása, a nemzetközi olajpiacon a fenntartható fejlődés elérése, az árak és a termelés stabilitása, az átláthatóság, a kiszámíthatóság, az egyensúly megteremtése, ezzel összefüggésben a pénzpiacok átláthatóságának erősítése. Az Unió mindent megtesz annak érdekében, hogy integrált, jól összekapcsolt, biztonságos energiapiaccá váljék.

A kőolaj az Európai Unió energiaegyensúlyában a jövőben is fontos szerepet fog betölteni. Az ellátás biztonsága érdekében világszerte megfelelő beruházásokra van szükség, különösen azon a területen, ahol a világ készleteinek kétharmada található - vélekedett a miniszter.

Az éghajlatváltozás továbbra is az Európai Unió kiemelt témái közé tartozik. Fellegi Tamás az EU soros elnökeként felkérte az OPEC-et, hogy ahol érintett, csatlakozzon az alacsony széndioxid-kibocsátású, versenyképes gazdaság kialakítását célzó Dekarbonizációs Útitervhez, továbbá a jövő fenntartható energiaellátását biztosítani hivatott energiapolitika kidolgozására irányuló uniós erőfeszítésekhez.

Fellegi Tamás nagyrabecsülésének adott hangot az EU és az OPEC zökkenőmentes együttműködéséért, és biztosította a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezetét arról, hogy az Európai Uniónak továbbra is szándékában áll a kapcsolatok mélyítése és fejlesztése. Mint mondta, az egészségügy, a munkavédelem és a környezetvédelem területén is fokozott együttműködésre van szükség.

Az Európai Unió és a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szervezete (OPEC, Organization of the Petroleum Exporting Countries) képviselői 2004 óta találkoznak rendszeresen. A folyamatos, intézményesített kapcsolattartás az egyre növekvő uniós kőolajkereslet miatt, a magas olajárak és a piaci bizonytalanságok mérséklése érdekében is indokolt.

(Forrás: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)