A víz Földünk egyik legbecsesebb természeti erőforrása. A Föld vízkészletének mindössze 2%-a édesvíz. Ezen szűkös természeti erőforrás azonban meghatározó fontosságú a biológiai, társadalmi és gazdasági élet valamennyi szegmensében.

A növekvő lakossági igények és az éghajlatváltozás nyomán az egymással versengő vízigények 2030-ra várhatóan 40%-os globális vízellátási hiányt eredményeznek. Ez a folyamat Európát és hazánkat is érinteni fogja: a vízhez való hozzáférés mind egyéni, mind nemzeti szinten még inkább a prosperitás és a béke alapvető kérdésévé válik.

Magyarország máig világszerte elismert vízügyi szakértelemmel, ismeretanyaggal és infrastruktúrával rendelkező ország. Hazánk évtizedek óta kiemelten kezeli a víz témáját mind kétoldalú, mind többoldalú külkapcsolataiban. Támaszkodva a vízpolitikában hagyományosan megjelenő magyar érdekekre és szakértelemre, Magyarország folytatni kívánja hangsúlyos nemzetközi szerepvállalását a vízpolitika gondozásában.

A magyar kormányzat a 2012 júniusi Rio+20 fenntartható fejlődési konferenciára készülve a víz kérdéskörét jelölte meg elsődleges prioritásként, összhangban a 2011. évi európai uniós elnökségünk vízpolitikai aktivitásával. Áder János köztársasági elnök úr Rio de Janeiróban bejelentette, hogy Magyarország 2013 októberében az ENSZ tagállamainak, intézményeinek és valamennyi érintett gazdasági és társadalmi szereplő részvételével nemzetközi víz konferenciát szervez (Budapesti Víz Világtalálkozó). A Világtalálkozó célja, hogy a legfontosabb vízügyi kérdésekben – ivóvíz-szolgáltatás és szennyvízkezelés, integrált vízgazdálkodás, nemzetközi vízügyi együttműködés, innovatív vízügyi technológiák – hozzájáruljon a vízzel kapcsolatos fenntartható fejlődési célok kidolgozásához és konkrét iránymutatást adjon a világ 2015 utáni fejlesztéspolitikai prioritásainak meghatározásához. A konferencia elérhető és kipróbált gyakorlati megoldások bemutatásával kíván segítséget nyújtani mind a fejlődő, mind a fejlett világ vízügyi kihívásainak kezeléséhez. A Világtalálkozóval párhuzamosan szervezett tudományos, üzleti, civil és ifjúsági fórum lehetőséget kínál továbbá a magyar gazdasági, egyetemi, kutatói eredmények bemutatására, a magyar vízügyi ágazat nemzetközi kapcsolatainak kiszélesítésére.

(Külügyminisztérium)