Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár és Denis Flory, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgató-helyettese nyitotta meg Paks gazdag, változatos élővilágát, a Paksi Atomerőmű környezetkímélő működését és fejlesztési lehetőségeit bemutató kiállítást 2012. május 7-én, az ENSZ Bécsi Hivatala Központi Fogadócsarnokában. A Magyar ENSZ Képviselet, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és az MVM Csoport közös kezdeményezésében létrejött tárlat 2012. május 18-ig látható.

„Pakson a természetes és az épített környezet teljes harmóniában megfér egymás mellett. A paksi atomerőmű a legolcsóbban termel villamos energiát, ezen túl másik nagy előnye, hogy a fosszilis technológiáktól eltérően nem növeli az üvegházhatású gázok mennyiségét a légkörben. A négy blokk üzeme által közel annyi oxigént takarítunk meg, mint amennyit az összes magyarországi erdő termel egy év alatt. Ez nagyjából az ország egész lakossága által egy teljes év folyamán belélegzett oxigén mennyiségét jelenti.”- mondta a megnyitón Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára.

Az atomerőmű az egyéb villamos erőművekkel összehasonlítva a legkevésbé környezetszennyező, káros anyagok kibocsátásától mentes, támogatja a környezet védelmét, nem befolyásolja a globális klímaváltozást. Az erőmű üzemidő-hosszabbításának jelenleg nem látható reális, a hazai ellátásbiztonságot a következő évtizedekre garantáló alternatívája.

Az eseményen tiszteletét tette Yukija Amano, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) főigazgatója, aki a korábbi megegyezés alapján júniusban Budapestre látogat majd.

Magyarország Kovács Pál államtitkár személyében tagot delegál a NAÜ Kormányzó Tanácsába. A két évre szóló tagsághoz kapcsolódó rendezvény elsősorban a diplomaták és politikusok számára fogalmazza meg az átláthatóság és bizalom növelésének üzenetét a nukleáris energia békés célú alkalmazásában. A 2012. május 18-ig látható kiállítást az ENSZ-hez előre bejelentkezett látogatói csoportok is megtekinthetik.

(forrás: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)