A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) Kormányzó Tanácsa, a szeptemberi éves Közgyűlését követően, 2012. november 29-30. között tartotta második ülését. A magyar delegációt Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára vezette, aki jelenleg az ülés elnökhelyettesi tisztségét is betölti.

Az ülés napirendi pontjai között a műszaki együttműködési projektek ügye, a nukleáris biztonsági akcióterv végrehajtásáról készített helyzetjelentés, továbbá az Iránnal, Szíriával és Észak-Koreával kapcsolatos nukleáris fegyverzetkorlátozási ügyek szerepeltek.

Jukija Amano, a NAÜ főigazgatója bejelentette, hogy a 2013 júniusában, Bécsben megrendezésre kerülő Nemzetközi Nukleáris Védettségi Konferencia elnöki tisztségére Martonyi Jánost, Magyarország külügyminiszterét kéri fel. A magyar külügyminiszter jelezte, kész elvállalni a konferencia elnöki feladatát. A nukleáris anyagok és létesítmények védettsége területén folytatott nemzetközi együttműködés fontos állomásaként megjelenő konferencia elnöklése jól illeszkedik a globális nyitás politikájának megvalósításába és bizonyítja Magyarország kiemelkedő nukleáris szakértelmének, illetve az ország a NAÜ keretében folytatott szakmai tevékenységének nemzetközi elismertségét.

Amano főigazgató bevezetőjében kiemelte a japán Fukushima tartományban a jövő hónapban megrendezésre kerülő miniszteri konferencia jelentőségét, annak szerepét a nukleáris biztonsági legjobb gyakorlatok megosztásában. Felhívta a figyelmet arra, hogy műszaki együttműködési programján keresztül a NAÜ olyan fejlesztési projektek végrehajtásához járul hozzá, mint a rákkutatás, vízgazdálkodás, mezőgazdasági alkalmazások, melyek a fejlődő országok számára különösen fontosak.

Kovács Pál államtitkár felszólalásában hangsúlyozta, Magyarország az atomerőművek biztonságos üzemeltetésére és karbantartására, illetve az atomenergiát újonnan bevezető országok támogatására irányuló nemzetközi törekvésekhez kíván hozzájárulni A kormányzati elkötelezettséget mutatja az az eredmény is, hogy hazánkban már zajlanak a NAÜ égisze alatt szervezett nukleáris képzési programok. Magyarországon 2012 szeptemberétől az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös szervezésében vietnami egyetemi tanárok, oktatók vehetnek részt nukleáris továbbképzésben. A hathetes programokkal összesen 120 vietnami oktató és tanár nukleáris szakismereti felkészítése válik lehetővé 2013 tavaszáig. A nukleáris oktatás fejlesztése terén felmutatott magyar eredmények hatékonyan járulnak hozzá az ágazati fejlesztések és kivitelezési tervek megvalósításához, továbbá a nukleáris létesítmények biztonságos üzemeltetéséhez – emelte ki beszédében az államtitkár. Az államtitkár beszámolt a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbításával és bővítésével kapcsolatban a Magyar Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának ülésén elhangzottakról is.

A felszólalás fontos elemeként jelent meg Alexander Victorovich Bychkov, a NAÜ az atomenergia globális fejlesztéseiért felelős főigazgató-helyettesének közelmúltban tett magyarországi látogatása, amelynek során a főigazgató-helyettes elismeréssel nyilatkozott Magyarország vezető szerepéről az atomenergia békés célú felhasználásának területén.

(A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a bécsi ENSZ Állandó Képviselet közös közleménye)