A Holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján, 2014. január 27-én a Bécsi ENSZ Központban az ENSZ Bécsi Információs Szolgálata (UNIS) szervezett emlékező eseményt.

A rendezvényen a házigazda Jurij Fedotov, az ENSZ Bécsi Hivatalának főigazgatója mellett felszólat Izrael bécsi állandó ENSZ képviselője, Csuday Balázs nagykövet, hazánk bécsi állandó ENSZ képviselője, a brit képviseletvezető-helyettes, továbbá a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA) elnöke, valamint a Yad Vashem Intézet képviselője.

Csuday Balázs beszédében felidézte a Tom Lantos Intézet tavaly őszi Parlamentben szervezett konferenciáján Martonyi János által elmondottakat: a külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy „A Holokausztot magyarok követték el magyarok ellen, ez a legnagyobb nemzeti traumánk, amellyel szembe kell néznünk.” A nagykövet beszédében továbbá tájékoztatást adott arról, hogy a magyar zsidóság deportálásának hetvenedik évfordulója alkalmából a Kormány 2014-et a magyar holokauszt emlékévének nyilvánította. A nagykövet külön megtiszteltetésnek nevezte, hogy az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete fővédnökséget vállalt az Emlékév felett. Rövid tájékoztatást adott a Kormány által az Emlékév kapcsán hozott főbb intézkedésekről, így említést tett a civil és önkormányzati kezdeményezések támogatására létrehozott mintegy másfél milliárd forintos pályázati keretről is. Külön kiemelte, hogy a magyar Kormány egyik fő törekvése a huszadik század totalitárius rendszereinek pontos megismertetése a felnövekvő generációkkal. Ezt az elkötelezettséget fémjelzi, hogy a világon elsőként Magyarországon iskolai holokauszt-emléknapot vezettek be. A nagykövet a holokauszt oktatás és emlékezés támogatása és népszerűsítése érdekében, valamint az antiszemitizmus ellen tett erőfeszítéseink nemzetközi elismeréseként értékelte, hogy hazánk 2015-ben veheti át a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség elnökségét.


Elsősorban a fiatalokat szólította meg az ENSZ által meghirdetett „Az emlékezet ébrentartása – utazások a Holokausztban” (Keeping the memory alive – journeys through the Holocaust) című plakátverseny is, melynek eredményhirdetésére a megemlékezés után kerül sor.

Az ENSZ 2014-es „Holocaust and Outreach” programja keretében meghirdetett versengésre több száz pályamű érkezett, melyek közül a 16 legjobbat tekintheti meg a közönség a Bécsi ENSZ Központban nyílt kiállításon.

 A versenyt a bécsi UNIS az IHRA, a jeruzsálemi Yad Vashem Intézet, a Londoni Zsidó Kulturális Központ valamint a Csehországi Európai Shoah Örökség Intézet szoros együttműködésben szervezte.